Prawo do zasiłku dla bezrobotnych w Finlandii.

Osoby, które wyjechały do pracy w Finlandii zapewne pracują, regularnie otrzymują pensję i są zadowolone ze swojej pracy. Pomimo, że ogólnie uznaje się Finlandię, jako miejsce wysokich zarobków i dostatniego życia, to może wystąpić – jak zresztą wszędzie – sytuacja utraty pracy. Zwolnienie niestety może spotkać każdego i to niekoniecznie z winy pracownika. Pomimo, że sytuacja gospodarcza Finlandii jest bardzo dobra, tutaj również może dojść do sytuacji splajtowania jakiegoś przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji, bogu ducha winni pracownicy muszą zmierzyć się z bezrobociem.

Sytuacja do najprzyjemniejszych nie należy, ale Państwo dbające o swoich mieszkańców stoi na wysokości zadania i oferuje wsparcie w postaci zasiłku dla bezrobotnych. Podstawowy wymiar takiego zasiłku zakłada minimum 43 tygodnie ciągłego stosunku pracy w trakcie ubiegłych 28 miesięcy, oraz idąc dalej – przepracowania minimum 18 godzin tygodniowo. W przypadku ponownego ustalenia prawa do zasiłku, sytuacja wygląda w sposób następujący: również minimum 18 godzin tygodniowo, przy 34 tygodniach zatrudnienia w czasie 2 lat.

Osoby, które prowadziły działalność gospodarczą, również mogą liczyć na wsparcie finansowe, w postaci zasiłku, przy spełnieniu warunków: w ciągu 4 lat własna działalność funkcjonowała przez minimum 2 lata.

Okres bezrobocia nie musi przebiegać w ogólnym przygnębieniu i braku celu życiowego. Podczas szukania nowej pracy, warto nakreślić sobie plan działania. Dobrym sposobem jest wstawanie o określonej porze, poranny jogging, zdrowe śniadanie i przeglądanie ogłoszeń o pracę z entuzjazmem i energią zaczerpniętą z wysiłku fizycznego. Nikt nie powiedział, że okres bezrobocia to genialny czas na naszej ścieżce życia, ale odpowiednie podejście do tego tematu oraz efektywne rozporządzanie czasem potrafi pozytywnie wpłynąć na postrzeganie aktualnej sytuacji życiowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *