Czy można podjąć pracę w Finlandii mając 15 lat?

Od najmłodszych lat marzymy o własnych pieniądzach, bo od najmłodszych lat obserwujemy i jesteśmy uczeni, że to pieniądze właśnie pozwalają nam realizować nasze potrzeby i marzenia. Będąc dziećmi zbieramy oszczędności do skarbonki, żeby później można było sobie kupić lizaka czy ulubionego batona, będąc nastolatkami inne rzeczy nas kręcą, mamy też inne potrzeby, dlatego trochę własnego grosza by się przydało. Nawet trochę więcej niż drobne oszczędności, ponieważ  w nastoletnim wieku dostrzegamy coraz więcej rzeczy, które chcielibyśmy sobie kupić. Jak się pojawiają nowe potrzeby a środków do ich realizacji brak, rozważamy możliwość poświęcenia naszego wolnego czasu, aby sobie gdzieś jakoś dorobić.

Jak robi się to w Polsce? Ano w Polsce młodzież pracuje przy zbiorze owoców, roznosi ulotki, staje się pomocą dla wszelkiej maści pracowników. Są to jedne z zajęć, do których wykonywania nie potrzebne jest żadne doświadczenie, ani kwalifikacje. Pojawia się pytanie o legalność takiego zatrudnienia młodych i nieletnich osób.

Powiem wam natomiast jak to jest w Finlandii, ponieważ tutaj pracę może podjąć 15-latek a do niezbyt ciężkich prac letnich zatrudniani są również 14-latkowie. Oczywiście są reguły, którymi rządzi się zatrudnianie młodocianych do pracy. Przede wszystkim, prace, które mogą być wykonywane przez młodzież muszą być lekkie i neutralne dla ich zdrowia. Kolejną kwestią jest możliwość dopuszczenia do pracy dopiero po ukończeniu szkoły na poziomie obligatoryjnym. Bardzo ważne jest również to, że prawo jest zdecydowanie bardziej przychylne dla młodocianych zatrudnionych, także ponadprzeciętna ochrona prawna to na pewno dodatkowy atut.

Jak widać pracę w Finlandii może dostać również 15 latek, dlatego nawet młodzież stać tutaj na kupienie sobie swoich wymarzonych ciuchów i różnych gadżetów, na które ciężko jest zdobyć pieniądze nastolatkom w innych krajach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *