Ile można zarobić pracując w Finlandii?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak żyje się w Finlandii? Ile można zarobić i na jakim poziomie można żyć? Czy praca w Finlandii pozwala na otrzymanie przyzwoitej wypłaty i życie na przyzwoitym poziomie? Z moich obserwacji wynika, że jest całkiem dobrze w tej kwestii.

Jak się okazuje Finowie to jedni z najbogatszych obywateli państw europejskich. I pomimo, że koszty życia do najtańszych nie należą, to przeciętny Fin zarabia ok 15 tys zł – w przeliczeniu na polskie pieniądze. Co ważne, płaca minimalna jest ustalana przez pracodawców i związki zawodowe, także wielkość płacy nie jest zależna od ustaleń władz państwowych.

A teraz przechodząc do konkretów wskażę, na jakie miesięczne zarobki mogą liczyć pracownicy poszczególnych zawodów. Kwoty jakie podam – będą to wartości brutto. Warto zwrócić więc uwagę na fakt, że podatki w Skandynawii do najniższych nie należą. Niemniej nawet po odliczeniu odpowiedniej wartości podatku, kwota, która nam pozostaje pozwala nam żyć na przyzwoitym poziomie.

Przeglądając oferty pracy w Finlandii, często możemy spotkać się z dodatkami do pensji, które w znaczący sposób wpływają na poziom życia. Dla przykładu weźmy au pair, czyli opiekunkę do dzieci, która zarobić może miesięcznie ok. 250 euro. Jeśli do wynagrodzenia podstawowego dojdą jeszcze bonusy extra, takie jak zagwarantowane przez rodzinę, u której będzie pracować: zakwaterowanie, wyżywienie a nawet opłacone bilety do komunikacji miejskiej.

W sezonie pracownicy zbioru runa leśnego mogą zarobić nawet 2 euro za kilogram – wszystko zależy od efektywności pracownika.

Kierowca autobusu w Finlandii może zarobić nawet 2 tys. euro miesięcznie, ale wynagrodzenie może znacznie wzrosnąć jeśli pracownik wybiera pracę zmianową.

Podobna sytuacja dotyczy elektryków czy też pracowników platform wiertniczych, którzy zarabiają ok. 13 euro za godzinę, a pracując na nocnych zmianach stawka wzrasta.

Na wysokie zarobki miesięczne mogą liczyć także: spawacze – ok. 2 300 euro, kierownicy budowy – ok. 2 600 euro, stolarze – nawet ok. 3 000 euro.

Dla pracodawców liczy się doświadczenie i zaangażowanie, a chęć pracy w systemie zmianowym oraz w godzinach nocnych dodatkowo finansowo wynagradzają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *