W Finlandii nie ma jednolitego Kodeksu Pracy – tak jak w Polsce. Zasady dotyczące warunków zatrudnia takie jak: czas pracy, przysługujący urlop czy też ubezpieczenie – spisane są w odrębnych ustawach, mających moc bezwzględnie obowiązujących przepisów.
Inną kwestia jest oczywiście przynależność do związku zawodowego, ponieważ to jego przedstawiciele negocjują warunki zbiorowych układów pracy. Jeśli natomiast pracownik w Finlandii nie przynależy do żadnego związku – swoje prawa i obowiązki opiera na ustawach ogólny oraz na wpisach zawartych w umowie podpisanej między pracodawcą a pracownikiem.
Umowę o pracę należy podpisać przed rozpoczęciem stosunku pracy. Na podstawie umowy pracownik zobowiązuje się do rzetelnego wykonywania pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kontrolą oraz w zamian za określone w umowie wynagrodzenie. Pracodawca zobligowany jest do przekazania pracownikowi w formie pisemnej wszelkich warunków dotyczących stosunku pracy.
Ogólna zasadą jest sporządzanie umowy na czas nieokreślony. Jeśli pracodawcy zależy na tym, żeby umowa była spisana na ściśle określony czas – musi wykazać ku temu istotną przyczynę.
Okres próbny może zostać uzgodniony przed podjęciem faktycznego stosunku pracy, ale maksymalnie na cztery miesiące. Jeśli umowa została spisana na czas określony i krótszy niż 8 miesięcy – okres próbny nie może przekroczyć połowy czasu określonego w umowie.
Do czego zobowiązany jest pracodawca w ramach stosunku pracy? Spośród wielu obowiązków można wymienić m.in sumienne przestrzeganie praw i umów, sprawiedliwe traktowanie wszystkich pracowników czy też dbanie o bezpieczne środowisko pracy.
A jakie obowiązki spoczywają na pracowniku? Na pewno sumienne wykonywanie pracy oraz stosowanie się do wytycznych pracodawcy. Bardzo ważne jest również zachowanie tajemnicy biznesowej, dbanie o interesy pracodawcy i bynajmniej nie podejmowanie działań konkurencyjnych w stosunku do działalności pracodawcy.
Witam gdzie moge zglosic Firme o lamanie praw pracownika