Samochodem po Finlandii

      Brak komentarzy do Samochodem po Finlandii

Praca w Finlandii wiąże się z koniecznością dojazdu czasem w odległe tereny, dlatego wielu mieszkańców porusza się samochodem. Wiadomo – wygoda, dostępność samochodu pod ręką i wybór trasy takiej jaka nam pasuje. Osoby, które przyjechały do pracy w Finlandii i w zamiarze mają pobyt tymczasowy, mogą poruszać się autem po Finlandii na dotychczasowym dokumencie. Jeśli natomiast praca stała w Finlandii jest ich celem – powinni wymienić dokument.

Wniosek o wymianę prawa jazdy składa się w dowolnym komisariacie policji. Wraz z wnioskiem trzeba dołączyć również: aktualne prawo jazdy, 2 zdjęcia spełniające ściśle określone wymogi a w niektórych wypadkach również zaświadczenie lekarskie.

Wracając do pobytu stałego w Finlandii – osoby które podjęły tu pracę i zamierzają pozostać na stałe – zobligowani są do zarejestrowania swojego samochodu w ciągu 6 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach czas ten może zostać wydłużony do roku – wyłącznie na specjalny wniosek.

Osoby, które na stałe mieszkają w Finlandii nie mogą usiąść za kierownicą auta na innych niż Fińskie rejestracje.

Jeśli chodzi o polisy ubezpieczeniowe – mogą pozostać te z polski. Obligatoryjne jest posiadanie opłaconego ubezpieczenia OC – jest to absolutne minimum. Zdecydowanie warto posiadać również ubezpieczenie AC oraz NW (pełna polisa ubezpieczeniowa) – z bardzo oczywistego powodu – ponieważ za wszelkie usługi tego typu trzeba płacić naprawdę niemałe pieniądze.

Posiadanie auta w jednym z państw Unii Europejskiej nie jest obarczone jakimiś skomplikowanymi procedurami, natomiast lepiej dowiedzieć się zawczasu jakie panują zasady w Finlandii, żeby móc zaplanować w czasie wszelkie zmiany jakich powinniśmy dokonać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *