Koszty życia w Finlandii.

      Brak komentarzy do Koszty życia w Finlandii.

O tym, że praca w Finlandii przynosi spore zarobki mogliście się już dowiedzieć z poprzedniego wpisu. Finowie to jedni z najbogatszych mieszkańców Europy. Nawet pracownicy, zawodów w których mogłoby się wydawać nie można dużo zarobić – mogą jednak zarobić całkiem przyzwoitą pensję.

Ok zarobki to jedno a wydatki to drugie. No właśnie – a jak się mają koszty życia w Finlandii do zarobionych w pracy pieniędzy? Postaram się w dzisiejszym wpisie nakreślić co nieco na ten temat.

Praca w Finlandii oraz miejskie życie można toczyć na przyzwoitym poziomie, bez większych zmartwień o stan naszego portfela, jeśli tylko mądrze podejdziemy do kwestii wydawania pieniędzy. I tu od razu na myśl przychodzą mi ceny jedzenia. Stołując się na mieście możemy wydać za porządny obiad 200 euro, ale stołując się w domu wydamy tę samą kwotę. Warto więc wybrać tę drugą opcję i zaprzyjaźnić się z kuchnią 🙂

Jeśli chodzi o kwestię mieszkania, to pokój do wynajęcia w Finlandii znajdziemy już za 200 euro miesięcznie to zupełnie porównywalny koszt z jakim musimy liczyć się wynajmując pokój w Warszawie. A opłaty licznikowe są dosłownie niewiele droższe niż w Polsce.

Jeśli chcielibyśmy zrobić porównanie warunków życia w Finlandii do Polski, to czeka nas zaskoczenie. Za przykład weźmy średnie zarobki w Finlandii, które wynoszą ok. 2 tys. euro przy polskiej średniej płacy ok. 600 euro. Ceny produktów w sklepach są zbliżone np. w przypadku słodyczy (czekolada ok. 1,7 euro), nieco więcej zapłacimy za nabiał (mleko ok. 1,3 euro), no i mięso oraz wędliny też będą droższe (kilogram piersi z kurczaka to ok. 10 euro, a mięsa mielonego 6,5 euro). Natomiast porównując pieniądze jakie zarobimy pracując w Finlandii do wynagrodzenia, jakie da nam praca w Polsce, gołym okiem widać, że więcej kupimy za pensję Fińską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *