Referencje od pracodawcy oraz Świadectwo pracy.

O tym, że warto poprosić pracodawcę o wystawienie referencji wie chyba każdy pracownik. W końcu przydają się one kiedy szukamy pracy, dobrze o nas świadczą i przedstawiają nas w dobrym świetle przed potencjalnym pracodawcą, jeśli ubiegamy się o pracę. Co raz częściej zdarza się, że oferty pracy w swojej treści wskazują na chociażby mile widziane referencje od poprzedniego / poprzednich pracodawców a zdarza się również, ze są po prostu wymagane.

Warto więc pamiętać o ich wypisanie najlepiej w momencie kiedy ustaje stosunek pracy, czyli na świeżo. W późniejszym czasie może być już trudno o nie. Pracodawca może zwlekać z ich wypisaniem, lub przełożony, który byłby w stanie ocenić nas jako pracownika może już w tej firmie nie pracować.

W Finlandii pracodawcy nie mają problemu z wypisaniem referencji i z reguły w przyjaznej atmosferze zostają się z pracownikiem.

A jak wygląda sytuacja uzyskania świadectwa pracy w Finlandii?

Przeważnie cały proces rozwiązania stosunku pracy wiąże się z tym, że pracodawca przekazuje pracownikowi świadectwo pracy. Jeśli nie od razu, to po niedługim czasie. Warto jednak dopilnować otrzymanie swojego świadectwa pracy, bo co prawda do 10 lat od ustania stosunku pracy, pracownik ma prawo wystąpić do pracodawcy o jego wydanie, to jednak w życiu różnie bywa i możemy najzwyczajniej zapomnieć. A później, czyli kiedy minęło już 10 lat od ustania stosunku pracy, pracodawca może owe świadectwo nam wystawić, ale tylko jeśli nie przysporzy mu to dodatkowych problemów.

W świadectwie pracy widnieją w końcu bardzo ważne informacje, takie jak okres trwania stosunku pracy, zakres obowiązków, jakie pracownik wykonywał, czy też sposób rozwiązania stosunku pracy – dopilnujemy więc, żeby w odpowiednim czasie zgłosić się po odbiór tego jakże ważnego dokumentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *